Ga naar de hoofdinhoud

Doelstelling en inhoud

In deze module staan Aandachtstekortstoornis met Hyperactiviteit (ADHD), Developmental Coordination Disorder (DCD) en Autismespectrumstoornissen (ASS) centraal. De diagnostiek van deze stoornissen stelt de psychodiagnosticus voor grote uitdagingen. Enerzijds worden ADHD, ASS en DCD gekenmerkt door een complexe genetisch/neuro(bio)logische basis die evenwel sterk beïnvloed wordt door telkens unieke omgevingsinvloeden. Anderzijds vertonen deze ontwikkelingsstoornissen doorheen de verschillende levensfasen een evolutie in hun symptomatologie. Tijdens verschillende bijeenkomsten bestuderen we vanuit een ontwikkelingsperspectief ADHD, DCD en ASS en werken we naar een (wetenschappelijk onderbouwde) diagnostische procedure door kritische analyse van onderzoeksmethodieken en bestaand instrumentarium.
De module leidt niet tot een certificering in bepaalde instrumenten.

Taxatie van de ontwikkelingsdimensie in symptomatologie van ADHD, DCD en ASS
2.    Kritische analyse van diagnostisch instrumentarium en methodieken
3.    Wetenschappelijk verantwoorde diagnostiek van ADHD, DCD en ASS 
4.    Methodieken voor sterkte-zwakte analyse
5.    Van analyse over conclusie tot actieplan 

Deze module wordt geëvalueerd aan de hand van een door de deelnemer aangebrachte casus.

Deze module wordt niet online aangeboden. De lessen gaan fysiek door op de campus in Antwerpen en eenmalig in Gent. In deze module spelen reflecties van de student een belangrijke rol en deze zijn gebaseerd op de inhoud, participatie en feedback tijdens de contactmomenten in groep. Deze leeractiviteiten vereisen  daarom een maximale fysieke aanwezigheid en (inter)actieve betrokkenheid tijdens de geplande contactmomenten van het postgraduaat. 

Lesdagen

  • Sessie 1 | Esra Tiren | ASS les 1 | di. 10.02.2026 | Antwerpen
  • Sessie 2 | Esra Tiren | ASS les 2 | di. 24.02.2026 | Antwerpen
  • Sessie 3 | Esra Tiren | ASS | di. 03.03.2026 | Antwerpen
  • Sessie 4 | Pascale van Looveren | ADHD les 1 | di. 17.03.2026 | Antwerpen
  • Sessie 5 | Pascale van Looveren | ADHD les 2 | di. 24.03.2026 | Antwerpen
  • Sessie 6 | Amy De Roubaix | DCD | do. 02.04.2026 | Gent
  • Sessie 7 | Pascale van Looveren | ADHD les 3 | di. 05.05.2026 | Antwerpen

Docenten

Tijdens het academiejaar 2025 - 2026 zullen de volgende docenten meewerken aan deze module (onder voorbehoud):

  • Esra Tiren | Klinisch psychologe en Cliëntgerichte psychotherapeut. Momenteel werkzaam in het Universitair Psychiatrisch ziekenhuis van de KU Leuven binnen Atmosfeer, een ambulante dienst voor diagnostiek bij het vermoeden van een autismespectrumstoornis bij normaal tot hoogbegaafde volwassenen. Atmosfeer valt onder één van de vijf referentiecentra Autisme (RCA). Ze werkt daarnaast als zelfstandige psychotherapeut binnen haar therapie expertise.
  • Dr. Amy De Roubaix | Amy heeft een passie voor het ondersteunen van kinderen en volwassenen met ontwikkelingsdiagnoses. In het bijzonder behaalde zij een doctoraat aan de Universiteit van Gent over vroegtijdige detectie en de impact van Developmental Coordination Disorder (DCD). Zij zet zich actief in om het bewustzijn rond deze vaak onbekende diagnose te vergroten, onder meer als founding member van zowel de Belgische groep Belgium DCD als de internationale groep ISRA-DCD. Daarnaast is zij betrokken bij Dyspraxis vzw, de Belgische oudervereniging voor kinderen met DCD. Momenteel werkt zij als postdoctoraal onderzoeker aan het Radboudumc in Nijmegen (Nederland).
  • Pascale Van Looveren │Klinisch psychologe en klinisch psychodiagnosticus. Pascale werkt als lector Psychodiagnostiek binnen de opleiding Toegepaste Psychologie aan Thomas More. Sedert enkele jaren voert zij diagnostisch onderzoek uit bij (jong)volwassenen in haar ambulante praktijk. Pascale start tevens met een nieuwe functie als klinisch psychodiagnosticus binnen Zorggroep Multiversum waar zij zich hoofdzakelijk zal richten op ontwikkelingsonderzoek naar AD(H)D en ASS.
  • Siham Boukhlal | modulesupervisor. Siham is klinisch neuropsycholoog. Aan Thomas More werkt zij binnen de opleiding Toegepaste Psychologie als docent binnen de vakgroep Klinische Psychologie. Naast haar job aan Thomas More is zij werkzaam bij Kinder- en jeugdpsychiatrie PAika UZ Brussel binnen het zorgpad Oriëntatie & Diagnostiek, een afdeling in de polikliniek.